| Flere

Ny projektleder får Hærvejsløbet op i gear

34-årige Daniel Astola er ansat som projektleder på Hærvejsløbet, der gerne skal blive Danmarks største motionsevent med 25.000 deltagere i 2024. Allerede i juni 2012 arrangeres de første prøveløb for cyklister og løbere fra den dansk-tyske grænse til Viborg

Foto: Bent Nielsen (arkiv)
Find cykler og løbetøj frem - allerede i juni 2012 arrangeres der prøveløb på Hærvejen

34-årige Daniel Astola kan godt finde både løbetøj, cykeltøj og arbejdstøjet frem. Han er netop blevet ansat som projektleder af Hærvejsløbet, der skal gøres til en international breddeidrætsevent med løb, cykling, march og meget andet på og ved Hærvejen.

»Det er en utrolig spændende udfordring at skulle stå i spidsen for at gøre Hærvejsløbet til Danmarks største event for breddeidræt. Vi skal aktivere og motivere både danskere og udenlandske deltagere til at få sved på panden og interessere sig for den fantastiske natur og kulturhistorie, der er langs Hærvejen,« siger Daniel Astola.

Fakta om Hærvejsløbet:

Projektets tre parter – DGI, Viborg Kommune og Hærvejsmarchen – har besluttet i 2012 at undersøge grundlaget for at gøre Hærvejsløbet til en international breddeidrætsevent med løb, cykling og march på og ved Hærvejen. Inspirationen er bl.a. Vasaloppet i Sverige.

Visionen er at skabe en kæmpe motionsevent med 10.000 deltagere i 2015 og 25.000 deltagere i 2024. Hærvejsløbet skal skabe masser af liv, bevægelse og idrætsoplevelser på og langs Hærvejen samt ved slutmålet i Viborg. Samtidig skal Hærvejsløbet danne netværk mellem foreninger langs Hærvejen og give flere medlemmer og frivillige i de involverede foreninger.

DGI og Viborg Kommune har skudt startkapital ind til gennemførelse af projektets undersøgelses- og udviklingsfase i 2012.

Prøveløb i 2012

Styregruppen bag Hærvejsløbet består af repræsentanter fra DGI, Viborg Kommune og Hærvejsmarchen, og det er dem, der har ansat Daniel Astola.

Han er uddannet kaospilot i 2003 og kommer fra et job som projektchef for Havets Hus i Grenå, hvor han har arbejdet på at bygge et nationalt forskningscenter i tilknytning til Kattegatcentret.
 
Som projektleder skal Daniel Astola analysere, hvilke muligheder der er i at gøre Hærvejsløbet til Danmarks største motionsevent. Visionen er 25.000 deltagere i 2024, men før man når dertil, er det vigtigt, at projektet er velfunderet, at finansieringen er på plads, og ikke mindst at der er solid lokal opbakning.

Til gavn for sundhed, turisme og erhvervsliv

Daniel Astola skal samarbejde med styregruppen for Hærvejsløbet, hvor også Viborg Kommune er repræsenteret, samt medarbejdere og frivillige på Hærvejsmarchens kontor i Viborg. En af de første opgaver bliver at få et tæt samarbejde med kommunerne, idrætsforeninger og andre aktører langs Hærvejen.

»Hærvejsløbet skal både fremme turismen, det lokale erhvervsliv og borgernes sundhed, og målet er, at Hærvejsløbet gør en positiv forskel de steder, deltagerne passerer og giver værdi til lokalsamfundene,« siger Daniel Astola.

Prøveløb i 2012

Allerede i 2012 skal der tænkes nyt og stort. Der arrangeres prøveløb for både cyklister og løbere på og langs Hærvejen, og ugen kulminerer i weekenden den 23.-24. juni, hvor Hærvejsmarchen finder sted.

»Vi arbejder på at få detaljerne på plads for de enkelte løb. Men allerede nu kan vi se, at flere af de aktiviteter, der skal finde sted under Hærvejsløbet, vil være oplagte for børnefamilier. Børn og voksne kan være aktive sammen enten ved at gå eller cykle på dele af ruten, og samtidig får de et indblik i kulturhistorien og gode fælles oplevelser ude i naturen,« siger Daniel Astola.

Opdateret 30. januar 2012 Af Majbritt Lykke Andersen

Ejer: Kommunikationsafdelingen